بک لینک

موضوع بسته شده است 
معادل فارسی کلمات
نگوییم فارسی : بگوییم پارسی
نگوییم مانیتور : بگوییم صفحه نمایش , نمایشگر
نگوییم کیبورد : بگوییم صفحه کلید
نگوییم موس : بگوییم موش
نگوییم ایمیل : بگوییم پست الکترونیک , رایانامه
نگوییم اسپم : بگوییم هرزنامه
نگوییم موبایل : بگوییم همراه
نگوییم ویندوز : بگوییم سیستم عامل
نگوییم پرینتر : بگوییم چاپگر
نگوییم سایت : بگوییر تارنما
نگوییم اس ام اس : بگوییم پیامک
 سپاس شده توسط Bahamin ، Farshad0732 ، E-Beshkani
قصد توهين ندارما .... ولي ولمون كن بابا .... آخه واسه چي ؟ كه آخرش چي بشه ؟ داريم زندگيمونو ميكنيم ديگه ... همين مونده به اسپم بگيم هرزنامه ! شما تو يه انجمن برو بگو انقدر هرزنامه نديد ... بهت ميخندن ...
"پست الكترونيك" الكترونيك خودش يه كلمه انگليسيه همينطور پست!!!

"سيستم" هم همينطور!!

براي اينكه persian web تبديل بشه به وب پارسي يه ديكشنري (فرهنگ لغات) بروز و گسترده نياز هست چون پيشرفت ما تو علم كامپيوتر ضعيف تر از جهان غرب است .

در ضمن چند وقت پيش تو تلويزيون شنيده بودم كه يكي از اساتيد ادبيات دانشگاه گفت همين كه ما يا كلمه انگليسي رو با تلفظ فارسي ميخونيم يه جورايي يعني بومي سازيش كرديم
روزهای آخر سربازی چه کُند میگذره،کاش همهء زندگی اینطور بود!
(90-4-20، 03:44 عصر)RHM نوشته است: قصد توهين ندارما .... ولي ولمون كن بابا .... آخه واسه چي ؟ كه آخرش چي بشه ؟ داريم زندگيمونو ميكنيم ديگه ... همين مونده به اسپم بگيم هرزنامه ! شما تو يه انجمن برو بگو انقدر هرزنامه نديد ... بهت ميخندن ...

اره ولی اگه تو همون انجمن هایی که شما می گید اگه برای اونها هم این کلمات جا بیوفته اونها دیگه نمی خند بلکه خیلی هم خوششون می یاد , فقط کافی هست کمی به خودمون زحمت بدیم تا به اندازه خودمون از زبان پارسی محافظت کنیم. اگه اینطوری بخواد ادامه پیدا کنیه چند سال دیگه زبان پارسی به طور کلی از بین می ره.
(90-4-20، 05:15 عصر)keyvan4u نوشته است: "پست الكترونيك" الكترونيك خودش يه كلمه انگليسيه همينطور پست!!!

"سيستم" هم همينطور!!

براي اينكه persian web تبديل بشه به وب پارسي يه ديكشنري (فرهنگ لغات) بروز و گسترده نياز هست چون پيشرفت ما تو علم كامپيوتر ضعيف تر از جهان غرب است .

در ضمن چند وقت پيش تو تلويزيون شنيده بودم كه يكي از اساتيد ادبيات دانشگاه گفت همين كه ما يا كلمه انگليسي رو با تلفظ فارسي ميخونيم يه جورايي يعني بومي سازيش كرديم

بله درسته پست الکترونیک هم انگلیسیه من بهش فکر نکرده بودم ولی بجاش می شه از رایانامه استفاده کرد. و بله یک همچین فرهنگ لغتی لازم هست ولی کی می یاد این کار بکنه ؟ به نظر من باید یک سازمان اساسی راه بیوفته که رو این چیزا نظارت کنه مثلا فیلترینگ که همینطوری الکر روزی دو هزارتا سایت فیلتر می کنه , مثلا همین گوگل پلاس ؟ چرا واقعا ؟ مگه توش محتوای ضد اسلام بود ؟ مگه توش مطالب و عکس های مستهجم وجود داشت ؟ یا شاید هم حجابشو رعایت نکرده بود !

در مورد اون استاد دانشگاه هم باید بگم اگه بخواهیم اونطوری ادامه بدیم دو روز دیگه مثل افغانستان می شیم که مثلا به رانندگی می گویند درایوری !

یا حق

سپاس شده توسط Farshad0732
به نظرم اين موضوع ربطي به از بين رفتن زبان پارسي نداره اما قبول دارم كه استفاده از كلمات جايگزين بهتره ولي به شخصه برام خيلي سخته .

اين مسائل بايد ريشه يابي بشن مثل وقتي سيستمي مثل گوگل پلاس مياد از همون اول بايد يه معادل پارسي براش انتخاب بشه نه زماني كه بين مردم با عنوان گوگل پلاس شناخته شد بيان بذارنش گوگل مثبت (اين فقط يه مثال براي درك بهتر موضوع بود) .
روزهای آخر سربازی چه کُند میگذره،کاش همهء زندگی اینطور بود!
در مورد ریشه یابی بله درسته.
موضوع بسته شده است 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان