بک لینک

موضوع بسته شده است 
آمورش راه اندازی وردپرس شبکه
سلام

از این سیستم خودم استفاده کردم , گفتم اموزشش را به نقل از سایت لاین 97 ارسال کنم , شاید بدرد یه بنده خدایی خورد.

--------------------

وردپرس شبکه (چندکاربره) یکی از ویژگی‌هایی بود که توی نسخه ۳ بود فک‌کنم که به وردپرس تک‌کاربره اضافه شد. یعنی مدیران سیستم قادر به انجام این شدن که به راحتی سیستم تک‌کاربره خودشون رو به سیستم چندکاربره یا شبکه تبدیل کنن. امروز میخوایم به کمک هم این قابلیت رو فعالش‌کنیم.

کارهایی که ما باید انجام بدیم به شرح زیره:
بروزرسانی فایل wp-config.php
انتخاب ساختار مناسب برای آدرس
ساخت پوشه blogs.dir
اضافه‌کردن کدهای اضافی به wp-config.php
اضافه‌کردن کدهای اضافی به فایل .htaccess
بروزرسانی فایل wp-config.php

به سراغ فایل wp-config.php موجود در پوشه‌اصلی وردپرس میریم و با یه ادیتور بازش می‌کنیم و کد زیر رو بهش اضافه‌میکنیم:

define('WP_ALLOW_MULTISITE', true);

بهتره که این کد رو بالای متن /* That’s all, stop editing! Happy blogging. */ وارد کنین.

خب حالا شما با ذخیره این فایل و رفتن دوباره به پیشخوان وردپرستون شاهد اضافه‌شدن یه زیرمنوی جدید به‌نام “شبکه” در منوی “ابزارها” هستین.
انتخاب ساختار مناسب برای آدرس

شما توی این قسمت باید مشخص‌کنین که میخواین ساختار آدرس‌تون به چه صورتی باشه. یعنی مثلا میخواین بصورت ex1.domain.com و ex2.domain.com باشه؟ یا بصورت domain.com/ex1 و domain.com/ex2؟

با دقت انتخاب‌کنین، چون دیگه نمی‌تونین تغییرش بدین

Sub- domains

لازمه که اگه شما میخواین این گزینه رو انتخاب‌کنین، ابتدا با مدیر هاستتون صحبت کنین تا ببینین سرویس اونها قادر هست این قابلیت رو پشتیبانی کنه یا نه. بعضی از سرویس‌ها قادر به انجام این کار نیستن.
اگه شما این گزینه رو انتخاب‌کنین آدرس سایت‌های شما بصورت : ex1.domain.com و ex2.domain.com درمیان.
Sub-directories

استفاده از این حالت آسون‌ترین راهه؛ چون دیگه نیازی به اون قسمت هاست ندارین و به راحتی این‌کار انجام‌پذیره.
اگه شما این گزینه رو انتخاب‌کنین آدرس سایت‌های شما بصورت : domain.com/ex1 و domain.com/ex2 درمیان.

خب دیگه، حالا وقت این رسیده که روی دکمه “نصب” کلیک‌کنیم؛ اگر که تنظیمات رو انجام‌دادین و جزئیات رو هم واردکردین.
توی آپاچی شما باید mod_rewrite فعال‌باشه. اگه فعال‌نیست، مشکلی نیستش، خودمون فعالش‌میکنیمSmile)

موقعی که شما روی نصب کلیک‌کردین شاهد یه برگه جدید میشین که نوشته : فعال‌سازی شبکه. قبل از اینکه به مرحله بعد بریم لازمه که از فایل‌های wp-config.php و .htaccess یه پشتیبان بگیرین (مثلا بریزینشون روی کامپیوترتون).
ساخت پوشه blogs.dir

خب سروقت پوشه‌ی wp-content میریم و توی این پوشه یه پوشه‌ی جدید به‌نام blogs.dir میسازیم. لازمه که شما با یکی از نرم‌افزارهای مدیریت FTP یا اینکه از طریق cPanel و… سطح دسترسی این پوشه رو روی ۷۵۵ قرار بدین.
اضافه‌کردن کدهای اضافی به wp-config.php

حالا باید کدی که مربوط به فایل wp-config.php میشه و توی برگه “فعال‌سازی شبکه” وردپرس بهتون‌داده رو بالای همون متنمون کپی کنین و کدی رو که قبلا خودمون اضافه کرده بودیم رو پاکش کنین.
اضافه‌کردن کدهای اضافی به فایل .htaccess

اگه یادتون‌باشه اون بالا گفتیم که آپاچی باید… و نگران نباشین. حالا شاهد این هستیم که توی برگه “فعال‌سازی شبکه” وردپرس خودش بهمون کد مربوط به فعال‌سازی این حالت آپاچی رو که باید به فایل .htaccess اضافه‌کنیم رو بهمون داده. کدمربوطه رو با کدهای موجود در فایل جایگزین‌کنین.

منبع : لاین 97

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

من دقیقا متوجه نشدم وردپرس شبکه یا چندکاره، یعنی چی! لطفا کمی توضیح بدهید.
اجازه دهید این موضوع را با مثالی برای شما توضیح دهم.

--------

فکر کنید شما یک سایتی مثلا با موضوع اس ام اس دارید و می خواهید به ان بخش هایی مانند گالری عکس , تفریحی و ... را اضافه کنید.

با این حساب باید برای هر یک از موضوعات بالا , یک وردپرس جداگانه نصب کنید.

اما با این امکان شما به جای اینکه چند سی ام اس نصب کنید , می توانید با یک وردپرس پایه و یک پنل موضوعات بالا را ایجاد کنید.

مثلا :

http://fun.sms-fa.ir , http://military.sms-fa.ir
بی نظیره! (+3 اعتبار)
ممنون
یعنی از یه پنل مدیریتی دو سایت رو مدیریت کردن. درسته؟
ممنون+اعتبار
بی نهایت سایت رو می توانید بسازید.

-------

انشالا بزودی مقالات بیشتری درباره وردپرس حرفه ای , افزونه های کاربردی و ... ارسال می کنم.
لطفا آموزش استفاده از افزونه سئو هم یادتون نره
حواسم هست , بزودی ارسال می کنم.
ممنون + اعتبار
یک سوال برام پیش اومد
من این سیستم خیلی به دردم می خوره ولی نمی دونم که کاملا از هم جدا هستن؟
یعنی من بخوام تو سایت فرعی مطلب ارسال کنم یه قسمت جداگانه داره و یا از همون جا میشه و هم چنین برای تغییر قالب و ...
موضوع بسته شده است 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان